Auto w pianie – Pianownica PA

pianownica PA

Jak się sprawdzić? Własnoręcznie.

Zarówno dzieci, młodzież, jak i starsi – wszyscy uwielbiają zabawę w pianie. Co prawda w różnym wieku dostrzegamy zupełnie inne jej zalety, ale można pokusić się o generalizujące stwierdzenie, że piana na wszystkich zadziała pozytywnie. Poprawi nastrój, da okazję się wyszaleć, pomoże przyczynić się do poprawy nastroju. Na przykład – wszystkie kluby, ogłaszające atrakcję w postaci pianowej dyskoteki pękają w szwach. Jednak w naszym przypadku chodzi o czyściutki, lśniący samochód. Do tego wyczyszczony aktywną pianą, na lśniąco przez właściciela. To spojrzenie na sprawę „po gospodarsku”. Dobrze świadczy o właścicielu. Skoro sam myje auto, dba o jego stan, to zapewne wszystko w tak pieczołowicie doglądanym samochodzie chodzi jak w zegarku.

Albo inaczej – to świadectwo majstersztyku majsterkowicza. Nikt tak dobrze nie umyje swojego auta jak właściciel. Do tego właściciel ze smykałką kategorii „zrób to sam”. Własnymi rękami, sposobem gospodarskim, do tego najbardziej optymalnym kosztem doprowadzi swój pojazd do wizualnej doskonałości.

Trzeba przyznać, że chcemy uzyskać efekt błysku podziwu w oczach rodziny, sąsiadów, współpracowników, a najchętniej w każdych oczach, które choć na moment zatrzymają swoje spojrzenie lub choćby otrą się wzrokiem o nasze auto. I żeby ten efekt uzyskać musimy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Nikt przecież nie będzie ślęczał godzinami nad każdą, najdrobniejszą plamką na karoserii. Od tego mamy teraz współczesną technologię.

Pianownica P.A, czyli jak zalśnić własnoręcznie

Cóż to takiego jest ta pianownica ? To urządzenie, którego zadaniem jest zmieszanie w odpowiedniej, regulowalnej proporcji wody tłoczonej przez urządzenie wysokociśnieniowe (tzw. myjkę) i detergentu, znajdującego się w specjalnym zbiorniku, podłączonym do urządzenia. Dodatkowo, jednym z elementów pianownicy jest lanca, z regulowaną końcówką, dzięki której można zmieniać szerokość i intensywność wytryskującego z niej strumienia wody z detergentem.

Urządzeniem cieszącym się najlepszymi opiniami wśród użytkowników, czyli osób własnoręcznie myjących własne samochody jest pianownica firmy P.A. Właściwie własnoręcznie napełnia się jedynie zbiornik pianownicy (wodą z dodatkiem aktywnego środka chemicznego – detergentu – tzw. aktywnej piany myjącej) i również własnoręcznie trzyma się lancę pianownicy kierując na czyszczony samochód strumień wody pod ciśnieniem.

Dlatego też mycie z użyciem pianownicy może być satysfakcjonującym przeżyciem. Wystarczy dokładnie pokryć nasze auto aktywną pianą myjącą, odczekać 4-6 minut, aby detergent mógł rozpuścić wszystkie zanieczyszczenia na karoserii, szybach, felgach, a następnie spłukać dokładnie pianę wodą.

W tym celu należy najpierw przygotować roztwór koncentratu, zawierającego detergent przeznaczony do mycia samochodu zgodnie z instrukcją przygotowaną przez producenta. Najczęściej spotykana proporcja to 1:10 (jedna część detergentu na 10 części wody), jednakże ze względu na wskazania wytwórców oraz warunki pogodowe (np. jesienią, czy zimą ilość detergentu się zwiększa) mogą zmieniać się od 1:100 do 1:10.

Bardzo ważne jest, aby przed przystąpieniem do pracy z aktywnymi związkami chemicznymi zapoznać się ze wszystkimi wskazaniami, szczególnie tymi, które dotyczą kwestii bezpieczeństwa ich stosowania.
Po odmierzeniu właściwej ilości detergentu i przelaniu go do 1-litrowego zbiornika pianownicy, należy uzupełnić zbiornik ciepłą wodą tak, aby uzyskać roztwór o właściwym stężeniu. Do uzyskania roztworu można także użyć zimnej wody, ale wszystkie środki myjące uzyskują lepszą efektywność w ciepłej wodzie. Następnie zbiornik należy wkręcić do lancy, a tą z kolei do pistoletu urządzenia wysokociśnieniowego (myjki). Specjalne pokrętło umieszczone na lancy umożliwi regulację ilości roztworu detergentu mieszanego z wodą pod ciśnieniem wypływającą z urządzenia wysokociśnieniowego.
Pianę należy nakładać na suchy samochód. Jeśli przed nałożeniem piany zdecydujemy się opłukać np. karoserię, czy felgi wodą, piana, którą później próbowalibyśmy nałożyć spłynęłaby. Nakładanie piany należy zaczynając od dolnej części samochodu, kończąc na górnej.

Po nałożeniu piany, należy odczekać jakiś czas (zgodnie ze wskazaniami producenta, mniej więcej 4-6 minut), aż piana rozpuści brud. Ilość czasu, jaką trzeba odczekać zależy od stopnia nasycenia roztworu koncentratu, stopnia zabrudzenia i rodzaju zabrudzeń, pory roku (temperatury otoczenia). Bardzo ważne jest, aby piana nie zdążyła wyschnąć na czyszczonym samochodzie. W dni słoneczne, należy myć auto w zacienionym miejscu, a pianę spłukiwać bardzo szybko.

Na koniec kilka uwag o myciu aktywną pianą

W odczuciu każdej odpowiedzialnej i kierującej się wyobraźnią jednostki, jasne jest, że mycie samochodów za pomocą aktywnych związków chemicznych musi odbywać się w specjalnych warunkach.

Niedopuszczalne jest, aby (jak można to niestety obejrzeć w sieci na wielu filmikach pokazujących działanie różnych pianownic) używać silnie stężonych związków chemicznych w taki sposób, że razem z wodą spłukującą detergenty, związki te spływają wprost do ziemi. To oczywiste zanieczyszczenie środowiska, z którym natura będzie musiała sobie radzić przez wiele lat. Do tego większość z osób na w/w filmikach myje SWOJE samochody na SWOICH podwórkach, w miejscach, gdzie poźniej żyją oni sami i ich rodziny. To zwykłe barbarzyństwo, brak odpowiedzialności i wyobraźni.

Trzeba pamiętać, że tego rodzaju wysoko stężonych środków chemicznych można używać tylko tam, gdzie zabezpieczono właściwy sposób odpływu ścieków.