Koperty kwadratowe – niezbędny element wyposażenia każdego biura

Koperty kwadratowe – niezbędny element wyposażenia każdego biura

Każda firma powinna być wyposażona w zapas kopert papierowych różnej maści i wielkości. Tygodniowo wysyłamy dziesiątki, a nawet setki różnorakich pism mniej lub bardziej oficjalnych. Przesyłka do kancelarii prawnej będzie miała inne opakowanie niż zaadresowana do partnera, z którym wiążą nas stosunki przyjacielskie. Koperty kwadratowe są wszechstronne i można wykorzystać je niemal w każdej sytuacji.

Aby wybrać odpowiednią, musimy zastanowić się przede wszystkim nad rozmiarem. Jeśli nasze pismo nie może być zgięte, wybierzmy większe wersje. Następnie zastanówmy się nad gramaturą. Im większa, tym koperta będzie bardziej sztywna i luksusowa Na koniec pozostaje zamknięcie. Z reguły prosty wybór może okazać się odrobinę kłopotliwy. Aby nie popełnić niezręczności, warto zapoznać się z poniższymi radami.

Kwadratowe koperty – podział ze względu na rozmiar

W domowym, a zwłaszcza biurowym arsenale powinniśmy mieć zapas opakowań różnych wielkości. Najmniejsze idealnie nadają się do przesyłania kartek z życzeniami z okazji Święta Bożego Narodzenia lub Świąt Wielkanocnych, dodatkowo sprawdzą się znakomicie przy okazji życzeń urodzinowych czy imieninowych. Standardowo wielkość kopert oznaczona jest literami A, B oraz C. Warto zauważyć, że każdy następny rozmiar jest większy od poprzedzającego. Koperty o rozmiarze C znakomicie sprawdzą się w przypadku wysyłania przesyłek oficjalnych, takich jak pisma urzędowe. Nie chcemy zgniatać naszego listu, wygląda to mało profesjonalnie. Wysyłając pismo do Urzędu Miasta warto wybrać rozmiar C. Koperty kwadratowe sprzedawane są w różnych wielkościach, nigdy nie wiadomo jaka będzie nam potrzebna w danej chwili, dlatego warto uzbroić się w najbardziej popularne rozmiary aby nie tracić czasu na szukanie sklepu w sytuacji awaryjnej.

Sposoby zamknięcia kopert

To co chroni zawartość przed wypadnięciem, to jeden z najważniejszych elementów koperty. Bez niego listy ginęłyby na potęgę i rzadko docierały do adresatów. Wyróżniamy trzy typy zamknięć. Wpływają one bezpośrednio na cenę produktu i jak to przeważnie bywa, im lepszy dodatek, tym wyższa cena. Kwadratowe koperty zamykane na mokro to najczęściej spotykane egzemplarze na rynku.

Aby zabezpieczyć list przed wypadnięciem, należy uprzednio zwilżyć pasek z klejem, który zwiąże obie powierzchnie. Zalecane jest stosowanie niewielkiej ilości wody lub innego kleju do papieru. Unikajmy używania języka, który z łatwością może zostać rozcięty przez ostre krawędzie, tym samym pozostawiając na nim otwartą ranę, gojącą się przez kilka następnych dni. Dodatkowo jest to niehigieniczne i naraża nas na nieprzyjemne i długotrwałe infekcje jamy ustnej.

Koperty pokryte klejem z obu stron to praktyczne rozwiązanie, niewymagające użycia wody czy innej substancji. Wystarczy że zetkniemy oba końce, przyciśniemy na moment i już możemy cieszyć się trwałym zamknięciem gwarantującym, że nasz cenny list zostanie na swoim miejscu podczas dalekich podróży i będzie otwarty dopiero przez adresata. Jeśli cenimy sobie czas, wybierzmy kopertę z paskiem klejącym. W sytuacji, w której mamy do wysłania bardzo dużą ilość listów i jednocześnie dysponujemy niewielką ilością czasu, użycie tych kopert gwarantuje sprawną pracę. Wystarczy odkleić pasek i złączyć obie powierzchnie, aby po krótkiej chwili być pewnym, że zamknięcie jest solidne i nie rozłączy się podczas przewożenia przez listonosza.

Różne rodzaje kwadratowych kopert znajdziemy pod tym linkiem vendoria.pl/koperty-kwadratowe-s144769.

Gramatura kopert kwadratowych

Ilość zużytego papieru do wykonania konkretnego modelu wyrażona jest w gramach na metr kwadratowy. Zasada jest prosta: im wyższa gramatura, tym bardziej sztywna, a co za tym idzie bardziej odporna na zagniecenia koperta. Dodatkowo wyższa wartość sprawia, że wygląd nabiera cech luksusu. Najbardziej popularna jest kwadratowa koperta o gramaturze osiemdziesięciu gram na metr kwadratowy. Jeśli wydaje nam się zbyt wiotka i nieodpowiednia, wybierzmy wersję dziewięćdziesięciogramową. Do zastosowań luksusowych oraz gdy chcemy sprawić, by nasz adresat poczuł się wyjątkowo, wybierzmy najwyższą gramaturę czyli sto dwadzieścia. Jest niezwykle sztywna, a powierzchnia charakteryzuje się niebywałą gładkością. Aby wywrzeć dobre pierwsze wrażenie wybierzmy ten model.

Dodatki do kopert

Na rynku istnieje wiele odmian, które są mniej lub bardziej przydatne w praktyce. Koperty kwadratowe w rozmiarze 15×15 z okienkiem, to propozycja dla osób, które niezbyt lubią ręcznie adresować listy. Wystarczy odpowiednio zgiąć kartkę, tak aby w pustym miejscu widniał wydrukowany adres odbiorcy. Kolejną ciekawostką są koperty kwadratowe z nadrukiem, inaczej zwane firmowymi. Miejsce, w którym wpisujemy nadawcę jest z góry wypełnione i nie musimy tracić czasu na wpisywanie danych firmy. Gdy nasz list zawiera dodatkowy ładunek, warto rozejrzeć się za kopertami wypełnionymi folią bąbelkową, która pełni funkcję ochronną. Pamiętajmy jednak, że nie jest przeznaczona do zabezpieczenia bardzo delikatnych ładunków takich jak szkło. Wybór kopert jest ogromny, warto wybrać takie, które w stu procentach będą odpowiadały naszym potrzebom.