Szybka zmiana wystroju wnętrza? Postaw na drzwi harmonijkowe!

Drzwi wewnętrzne stanowią jeden z wielu elementów mających wpływ na zachowanie estetyki mieszkania. Muszą nie tylko pasować pod względem kolorystycznym, być funkcjonalne, ale także zapewniać nam prywatność.

W przypadku łazienek, raczej rezygnujemy z dodatkowego przeszklenia. Tego rodzaju wykończenia doskonale sprawdzą się w salonie, powiększając optycznie przestrzeń i lepiej ją doświetlając. Decydując się na wybór konkretnego modelu mamy do wyboru następujące opcje – drzwi uchylne (najczęściej spotykane), przesuwne i drzwi harmonijkowe. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety, które należy rozważyć dokonując zakupu.

Jednym z głównych powodów, dla których decydujemy się na drzwi harmonijkowe jest niewielki rozmiar mieszkania. Składany mechanizm zajmuje znacznie mniej miejsca niż klasyczne rozwierane skrzydła, zarówno podczas otwierania, jak i zamykania. Dodatkowo nie musimy przejmować się ustawieniem mebli i innych elementów wyposażenia. Pod względem funkcjonalności, przewyższają także modele przesuwne, które potrzebują dodatkowego miejsca na ścianie. Drzwi świetnie sprawdzą się jako przegroda, za pomocą której podzielimy pomieszczenie na dwie części. Jest ona najczęściej stosowana w przypadku kuchni połączonej z salonem.

W ten sposób uzyskamy nie tylko lepszy podział przestrzeni, ale dodatkowo szybki i wygodny kanał komunikacyjny pomiędzy oddzielonymi pokojami. Drewniane drzwi z łatwością dopasujemy do stylistyki wnętrza i jego charakteru. Na rynku znajdziemy modele w różnych kolorach, dodatkowo z ciekawymi wykończeniami. Szeroki wybór znaleźć można pod tym linkiem: https://vendoria.pl/drzwi-harmonijkowe-drewniane-s171725.

Dodatkowe zalety drzwi harmonijkowych

Nie tylko funkcjonalność, ale także cena ma wpływ na popularność tego rodzaju rozwiązań. Drzwi harmonijkowe są dużo tańsze w porównaniu do swoich przesuwnych i tradycyjnych odpowiedników. Z tego względu często wybiera się je jako rozwiązania tymczasowe, w przypadku ograniczonego budżetu. Nie oznacza to jednak, że takie rozwiązanie nie posłuży nam przez długi czas. Drewniane modele należą do bardzo trwałych, a przy tym estetycznych. Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę jest łatwość montażu. Drzwi możemy założyć samodzielnie, dodatkowo zwężając je lub rozszerzając według naszych potrzeb. Dzięki temu, z łatwością zainstalujemy przegrodę nie tylko w ciasnym i wąskim korytarzu, ale także w szerokim, kilkumetrowym pomieszczeniu.

Bogata oferta drzwi harmonijkowych sprawia, że tego rodzaju modele sprawdzą się w większości mieszkań, niezależnie od ich charakterystyki. Drzwi drewniane to świetne rozwiązanie w przypadku klasycznego wystroju, ale także rustykalnego czy w stylu vintage. Z kolei fani nowoczesnych wnętrz mogą postawić na modele minimalistyczne z tworzywa sztucznego, które podkreślą surowy charakter. Jedyny aspekt, na który należy zwrócić uwagę decydując się na zakup tego rodzaju drzwi są ograniczenia w kwestii izolacji akustycznej i zabezpieczenia przed przeciągami.

Niestety w tym przypadku drzwi harmonijkowe przegrywają ze swoimi klasycznymi i przesuwnymi odpowiednikami. Jeśli jednak naszym głównym celem jest po prostu odgrodzenie pewnej przestrzeni i zabezpieczenie jej przed wzrokiem innych osób, tego typu rozwiązanie na pewno się sprawdzi.

Wybieramy rodzaj drzwi

Wybieramy drzwi

Cena drzwi harmonijkowych zależy głównie od rodzaju materiału, z którego zostały wykonane. W przypadku tworzyw sztucznych, takich jak PCV czy polistyren, możemy spodziewać się znacznej różnicy cenowej, w porównaniu do drewnianych odpowiedników. Dodatkową zaletą tego rodzaju tworzyw jest bogata gama kolorystyczna, stosunkowa trwałość i estetyka oraz lekkość. Decydując się na podobny model, możemy dodatkowo okleić go folią. Kolejnym materiałem, z którego mogą być wykonane drzwi harmonijkowe jest materiał drewnopodobny, w postaci płyt wiórowych, które w dalszej kolejności okleja się dekoracyjnym laminatem. Jest to rozwiązanie pośrednie, z jednej strony tanie, z drugiej, bardzo estetyczne. Jego wadą jest mniejsza trwałość w porównaniu do naturalnych odpowiedników, a nawet niektórych modeli ze sztucznego tworzywa.

Ostatnim rodzajem są drewniane drzwi, wykonane najczęściej z sosny, jesionu czy dębu. Cena takich produktów jest znacznie wyższa w porównaniu do wcześniej wspomnianych modeli, na korzyść przemawia jednak ich trwałość i niepowtarzalność. Aby podkreślić usłojenie, drzwi są dodatkowo lakierowane. W przypadku wszystkich wspomnianych wcześniej materiałów, możliwy jest montaż dodatkowych przeszkleń, zarówno matowych, jak i barwionych.

Montuje się je w tak zwanych lamelach, czyli połączonych elementach wykonanych z różnych materiałów, które tworzą skrzydło. Trwałość drzwi harmonijkowych w dużej mierze zależy od grubości lameli. Co ciekawe, jest to rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym pomieszczeniu – nawet w łazience. Na rynku dostępne są modele z dodatkowym, wbudowanym zamkiem z kluczykiem, czy zatrzaskiem. Istnieje także możliwość blokady już otwartych drzwi.